Sponsorzy


Login FormWycieczka na Podlasie PDF Drukuj Email
Piątek, 28. Maj 2021 09:30

 

 

Zarząd Chojnickiego Towarzystwa Polsko - Francuskiego informuje swoich Członków i Sympatyków o planowanej wycieczce na Podlasie.

Poniżej szczegółowy plan wycieczki.

 

 

I dzień – 20.09.2021 poniedziałek

Wyjazd z Chojnic w godzinach porannych, przejazd do Nowogrodu koło Łomży, zwiedzanie skansenu kurpiowskiego z przewodnikiem.

Skansen prezentuje dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to jak się kiedyś żyło i pracowało. To zespół kilkudziesięciu obiektów, których nie sposób zwiedzić od tak, nie zastanawiając się nad ich dawnym przeznaczeniem. Możemy tutaj zaobserwować budynki mieszkalne, poczynając od tych najbiedniejszych, na bogatszych dworkach kończąc. Skansen tworzą także liczne zabudowania wiejskie, młyny, karczmy, wiatraki oraz wszystko to, co występowało w miejscowościach z tamtych czasów. Przechadzając się pomiędzy budynkami naprawdę czuć klimat tego miejsca.

Skansen w Nowogrodzie to w zasadzie park etnograficzny, który rozpościera się na obszarze ok. 3,5 ha. Znajdują się tu 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, itp.Nie ma tutaj mowy o domach z betonu, a starych chat nie szpecą niefortunnie rozmieszczone kamery i systemy alarmowe. Jeśli takowe tu istnieją, są zrobione z wielkim przemyśleniem, co pozwala w pełni delektować się tamtym okresem.Dodatkowym plusem tego miejsca jest fakt, że co drugi budynek można również zwiedzić od środka.

Przejazd na nocleg w okolicach Białegostoku , plus obiadokolacja.

II dzień – 21.09.2021 wtorek

Po śniadaniu przejazd do Białegostoku. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest zespół pałacowo – parkowy Branickich zwany „Wersalem Podlasia”. Tę jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej otacza wspaniały park zachęcający do spacerów.

Zobaczymy unikatowy zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który tworzą dwa połączone ze sobą budynki kościelne - stary z XVII wieku oraz nowy z XX wieku. Zatrzymamy się na rynku z późnobarokowym ratuszem z wieżą zegarową.

Przejazd do Tykocina . Zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta oraz jego zabytki powoduje, że jest ono coraz częściej odwiedzane przez turystów. Obowiązkowo należy odwiedzić wielką synagogę - drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce.

Bogate zbiory judaików możemy obejrzeć w domu talmudycznym. Chociaż na chwilę należy zatrzymać się na rynku z zabytkowymi budynkami i pomnikiem Stefana Czarnieckiego.

Powrót do hotelu, przygotowanie do koncertu inauguracyjnego w Operze Podlaskiej (godz. 19:00).

III dzień – 21.09.2021 środa

Przejazd do Białowieży . Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego, uważane za najstarszy obiekt muzealny na Podlasiu, które może poszczycić się atrakcyjną prezentacją  swoich bogatych zbiorów. Park pałacowy urządzono w stylu angielskim, a niektóre drzewa sprowadzane były z odległych zakątków ziemi. W parku zachowała się dawna leśniczówka pochodząca z połowy XIX wieku. Spacerując przez Rezerwat Pokazowy Żubrów zobaczymy obok żubrów również żubronie, tarpany, sarny, dziki.

Kolejną odwiedzaną przez nas miejscowością będzie Hajnówka. Wizytówką miasta jest sobór św. Trójcy, jeden z największych w Europie, który zachwyca swoją architekturą łączącą nowoczesność i tradycję .

Powrót do hotelu, obiadokolacja.

IV dzień – 22.09.2021 czwartek

Po śniadaniu udamy się do Sokółki. W Muzeum Ziemi Sokólskiej zobaczymy ekspozycje poświęcone Tatarom oraz historii i etnografii ziemi sokólskiej.

Wizyta w parafii św. Antoniego Padewskiego, miejsca związanego z cudem eucharystycznym

Następnie odwiedzimy Kruszyniany. W tutejszym meczecie posłuchamy o historii Tatarów polskich.

Wizyta w „jurcie tatarskiej” da nam możliwość skosztowania specjałów kuchni tatarskiej (fakultatywnie). Następnie udamy się do Supraśla , gdzie najważniejszym zabytkiem miasta jest kompleks Prawosławnego Męskiego Monasteru p.w. Zwiastowania NMP wraz ze zrekonstruowaną cerkwią obronną w stylu gotycko-bizantyjskim. Zwiedzanie muzeum ikon.

Powrót do hotelu, obiadokolacja

V dzień – 23.09.2021 piątek

Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do skansenu Kurpie w Olsztynku

Powrót do Chojnic

Koszt CAŁKOWITY na osobę wynosi ok. 995 zł przy obsadzie minimum 30 uczestników wycieczki