Sponsorzy


Login FormECHA 30 LECIA i XXII Dni Kultury Francuskiej PDF Drukuj Email
Czwartek, 17. Listopad 2016 22:01

 

 

30 lat historii

Chojnickiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego

1986-2016

Przeżyjmy to jeszcze raz...

 

zaczęło się tak...

4 października 1986 roku odbyło się zebranie wyborcze powołujące Oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i wybrano 15 osobowy Zarząd oraz

4 osobową Komisję Rewizyjną. Pierwszym prezesem Oddziału Stowarzyszenia w Chojnicach został kol. Zdzisław Piecha a zastępcami Grażyna Winiecka i Czesław Selke; Sekretarzem kol. Marek Pruski; Skarbnikiem Katarzyna Piasecka, szefem Komisji Rewizyjnej Józef Iwicki.

Już w grudniu tegoż roku do Chojnic przyjechała pierwsza grupa przyjaciół z Francji. Goście zostali przyjęci przez rodziny Chojniczan. Nowy Rok 1997 witany był wspólnie na balu sylwestrowym.

Rozpoczął się czas rozwoju kontaktów z zaprzyjaźnionym z Chojnicami Bayeux w Normandii. Były wzajemne wizyty władz, wyjazdy turystyczne pozwalające na podróże i wzajemne poznawanie naszych krajów -Francji i Polski.

Współpraca doprowadziła do zmiany statusu Stowarzyszenia z Oddziału TPP-F na samodzielne i niezależne Chojnickie Towarzystwo Polsko-Francuskie, które zostało zarejestrowane w 18 lutego 1992 roku. Na walnym zebraniu wyborczym, zgodnie z nowym statutem, został wybrany 9-osobowy Zarząd. Główne funkcje objęli:

Prezesa – Czesław Selke

Vice Prezesów: Kazimierz Lemańczyk i Mirosław Galikowski

Sekretarza – Eugenia Granowska

Skarbnikiem – Katarzyna Piasecka ponownie.

Działalność przyjmowała coraz to więcej form wyjazdów. Tegoż roku w kwietniu grupa osób z chóru Consono uczestniczyła w „Festivalu Bayeux chant'e I'Europe”.

Śpiewacy z Chojnic wystąpili w Katedrze Bayeux podczas koncertu galowego.

Działalność Towarzystwa ukierunkowała się w organizacji Dni Kultury Francuskiej przy udziale Ambasady Francuskiej w Warszawie lub pod patronatem Konsula Honorowego w Gdańsku. W ramach DKF organizowano konkursy : prozy, piosenki i poezji francuskiej z których laureaci wielokrotnie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Prozy i Poezji Francuskiej w Bydgoszczy i Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Francuskiej w Lubinie.

W Międzynarodowym Konkursie Piosenki Francuskiej w Splicie laureatkami były Magdalena Marczewska i Magdalena Kosobucka otrzymując w nagrodę warsztaty muzyczne w Paryżu.

Dla dzieci i młodzieży organizowano różne konkursy plastyczne: widokówka z Francji, kartka bożonarodzeniowa z Francji, Francja moich marzeń, warsztaty „miniatura Wieży Eiffla”. Pokłosie konkursów plastycznych prezentowane było na wystawach prac. Odbył się też jeden konkurs literacki „moja przygoda we Francji”. Szkoły chojnickie kształcące w żywieniu prezentowały kuchnię francuską przygotowując specjały do degustacji.

Były też konkursy wiedzy o Francji i quizy. Corocznie prezentowane były filmy produkcji francuskiej w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Cisza”.

Miały też miejsce znaczące wydarzenia artystyczne. Czterokrotnie występowała Edyta Geppert z recitalami; Zespół pod Budą; Leszek Długosz; Jan Jakub Należyty;

Zespół Muzyki Dawnej Selune; Klub św. Ludwika (dwukrotnie); recitale poezji śpiewanej Georgesa Brassensa i piosenki Edith Piaf, koncerty fortepianowe Jean Claude Cottier i Barbary Drążkowskiej - Chojniczanki; studentów Akademii Muzycznej i Zespołu Szkół Muzycznych z Poznania; Eweliny Korzeniewskiej; uczestników Konkursów Chopinowskich Jacka Kortusa i pianisty z Japonii.

Odbyły się spektakle Teatru Wiliama Horzycy z Torunia i Teatru Muzycznego z Gdyni.

Były też wyjazdy na spektakle i koncerty do Opera Nova w Bydgoszczy, Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Poznańskiej czy Filharmonii w Gdańsku. Spotkania z ciekawymi ludźmi : Jerzym Suczyńskim, Aleksandrem Jantą - Połczyńskim, kombatantami walczącymi w Normandii.

Towarzystwo było inicjatorem wystaw i plenerów malarskich z udziałem artystów francuskich w Polsce i polskich we Francji m.in. interdyscyplinarnej wystawy twórczości i sztuki regionu chojnickiego „ w Bayeux. Swoje miejsce miał też turniej zespołów folklorystycznych „ Kaszuby” i „Kaszebe” w północnej Francji oraz Nicei.

Od trzydziestu lat upowszechnia najbardziej znaną w świecie francuską dyscyplinę- ”petanque - boules”, popularnie zwaną „grą w kule” organizując i uczestnicząc w turniejach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Obecnie Towarzystwo przygotowuje się do wzięcia udziału w rozgrywkach ligowych. Towarzystwo jest członkiem Polskiej Federacji Petanque i uczestniczy w pracach jej zarządu. Ponadto współpracuje w przygotowaniu wydawnictw, audycji radiowych i telewizyjnych (np. film popularyzujący Normandię).

Były też mecze piłki nożnej i ręcznej Falaise-Chojnice.

Od kilkunastu lat (2004r.) organizuje imprezy plenerowe dla swoich członków, ich rodzin i sympatyków. Tzw. „Piernikalia” w Widnie i spływy kajakowe są sztandarowymi wydarzeniami rekreacyjno -turystycznymi w sezonie letnim.

W działalności Stowarzyszenia są też podróże.

Po latach z trudem organizowanych wyjazdów do Francji, wejście Polski do UE w 2004r. i strefy Schengen, dało możliwość swobodnego podróżowania do francuskich zaprzyjaźnionych rodzin oraz podróżowania indywidualnego w dowolne regiony i miejsca. Razem wyruszyliśmy więc w podróże po kraju odwiedzając Warszawę, Wrocław, Poznań, Kraków. W ostatnich latach zaglądamy też do sąsiadów poza granice: do Niemiec i Berlina: Austrii i Wiednia; Węgier i Budapesztu.

Dokąd powiedzie nas następna wyprawa, zobaczymy...

 

W Chojnicach są trwałe ślady obecności ChTP-F. Towarzystwo było inicjatorem nadania nazwy ulicy „aleja Bayeux” i ulicy „Rue Chojnice” w Bayeux.

Podejmowana była współpraca ze szkołami w regionie chojnickim w ramach tzw. wymiany realizowano kolonie letnie dla dzieci i wizyty młodzieży.

W ciągu trzydziestoletniej działalności Towarzystwo realizowało bardzo różne formy współpracy z bliźniaczym miastem Bayeux w Normandii i miastem Conches przez nasze Koło Terenowe z Człuchowa. Koło terenowe było integralną częścią przez 18 lat. W 2014 roku usamodzielniło się przekształcając się w Człuchowskie Towarzystwo Polsko-Francuskie. Doskonale prowadzi swoją działalność statutową i współpracę z zaprzyjaźnionym Conches. Prezeską Człuchowskiego Towarzystwa została Bogumiła Kończanin, która przez kilka kadencji pełniła funkcję wiceprezeski w naszym Towarzystwie. Współpraca jest prowadzona również przez władze samorządowe partnerskich miast Człuchowa i Conches.

 

Istnieje realna szansa na możliwość zbliżenia obu miast tj. Bayeux i Chojnic.

Nadzieja zrodziła się podczas Dni Chojnic w czerwcu gdyż z wizytą z Bayeux przybyły: vice Mer, Radna Miasta i Przewodnicząca – Prezydent Towarzystwa

Przyjażni Bayeux - Chojnice.

To nowe zadanie dla obecnego 8-osobowego Zarządu Chojnickiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego: Prezesa- Czesława Selke

Wiceprezesów -Marii Wróblewskiej i Marzeny Pańskiej - Przytarskiej ( w Zarządzie

w miejsce Bogumiły Kończanin; Sekretarz- Krystyny Kijek; Skarbnika - Ewy Rybakowskiej.

W tym składzie Zarząd pracuje już czwartą kadencję.

Niekwestionowanym osiągnięciem Towarzystwa było umożliwienie bezpośredniego kontaktu z Francją setkom mieszkańców regionu chojnickiego i człuchowskiego w czasach, gdy nie było możliwe swobodne podróżowanie a często było utrudniane.

 

Na uroczystej gali nie zabrakło życzeń od Pani Konsul Honorowej w Gdańsku Pani Moniki Tarnowskiej:

 

Szanowny Panie Dyrektorze,

Bardzo dziękuje za pamięć i zaproszenie. Cenię sobie działalność Chojnickiego Towarzystwa PF.
Z wielka przyjemnością bym przyjechała do Chojnic w sobotę 22 X ale właśnie mam uroczystość rodzinną.
Proszę przekazać moje słowa uznania dla wszystkich organizatorów i życzę udanej imprezy.
Pozdrawiam
Monika Tarnowska

 

Burmistrza Miasta: