Sponsorzy


Login Form30 lecie ChTP-F koncert Piotra Bakala PDF Drukuj Email
Czwartek, 29. Wrzesień 2016 14:34

 

 

21 października 2016 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich odbędą się uroczyste obchody 30 lecia istnienia

Chojnickiego Towarzystwa Polsko - Francuskiego uświetnione koncertem Piotra Bakala pt. "Bulwar Piosenki Francuskiej"

Ponadto w ramach obchodów odbędzie się wiele imprez towarzyszących jak: wystawy, spotkania, przegląd piosenki francuskiej, degustacja potraw

kuchni francuskiej itp. Szczegółowy program obchodów i zaproszenia niebawem.

 

Oto pierwsza informacja:  dot.  koncertu

 

Bulwar Piosenki Francuskiej

Piosenka francuska przeżywa dziś w Polsce renesans. Jest doskonałą alternatywą dla produkcji anglosaskich, dobiegających ze wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych, a jej wartość artystyczna jest o niebo wyższa od tych ostatnich. Program pt. "BULWAR PIOSENKI FRANCUSKIEJ" złożony jest z utworów sławnych postaci piosenki francuskiej, jak Georges Brassens, Jacques Brel, Joe Dassin, Maxime Le Forestier, Yves Montand, Georges Moustaki, Renaud, Michel Sardou i Charles Trenet. Celem programu jest przypomnienie najsławniejszych utworów najwybitniejszych wykonawców piosenki francuskiej w wersjach oryginalnych lub w tłumaczeniach na polski.

 

 

 

PIOTR BAKAL Piotr Bakal

Nota biograficzna:

PIOTR BAKAL urodził się w Warszawie 5 czerwca 1955 r. Znak zodiaku – Bliźnięta... i stąd pewnie wynika wielość jego zainteresowań. Jest poetą, autorem, kompozytorem i piosenkarzem, a także organizatorem koncertów i festiwali, tłumaczem, dziennikarzem, autorem audycji radiowych.

Jest twórcą zaangażowanych songów i lirycznych ballad. W swoich tekstach mówi o sobie i otaczającym świecie. Miłość, wolność, przemijanie, afirmacja życia, krytyczny dystans do otaczającej rzeczywistości, zachwyt nad Naturą przeciwstawiony wszechobecnej żądzy pieniądza - to uniwersalne treści przekazywane prosto, dobrze rozpoznawalnym, ciepłym, miękkim, ale i męskim głosem. Nie kokietuje prymitywnymi ekscentryzmami, a jednocześnie prezentuje wysoki poziom literacki i muzyczny. Jego utwory są zdecydowanie melodyjne. Piosenki takie, jak "Być może raz", a przede wszystkim "Ballada w e-moll" same chcą się śpiewać. Choć przeważają klimaty refleksyjne, liryczne, sporo jest dynamiki rocka (francuskojęzyczny "Terminus"). Pulsują też rytmy i frazy rodem z jazzu.

Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Debiutował jako poeta w miesięczniku "Poezja" (wrzesień 1976). Początkowo był związany z warszawskim klubem "Hybrydy", potem z "Sigmą". Występował z recitalami autorskimi na niemal wszystkich festiwalach piosenkarskich i we wszystkich klubach studenckich. W 1978 r. zainicjował w Hybrydach Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej i przez kilka lat nim kierował. W 1986 r. założył Klub Literacko Muzyczny "Ballada" w 1995 r. przekształcony w stowarzyszenie. Przez trzy lata (1985-1987) był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. Polskiego Radia "Śpiewać Poezję". Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji (m.in. w pismach "Politechnik", "ITD", "Magazyn Muzyczny - Jazz") oraz zbiorki wierszy i piosenek. Był członkiem jury wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich w Polsce i za granicą. Spędził sześć lat we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną.

Brał udział w kilku francuskich festiwalach piosenki (Printemps de Bourges '88, Journées Internationnales Georges Brassens '89 w Sète i innych). Pracował w Radio Solidarność w Paryżu. W Châteauroux wraz z grupą Francuzów założył stowarzyszenie "Les Oiseaux de Passage" w ramach którego organizował koncerty i międzynarodowy festiwal piosenki "Croche Pied" '91 i '92.

W 1993 r. powrócił do Polski. W 1997 r. w firmie Warner Music Poland wydał płytę i kasetę z piosenkami autorskimi zatytułowaną "Obłoki". Współorganizował wraz z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji warszawskie koncerty Enzo Enzo, Maxime'a Le Forestier i Anny Prucnal (1997-1998). Współtworzył programy telewizyjne TVP1 "Spotkanie z Enzo Enzo", "Spotkanie z Maximem Le Forestier", "Spotkanie z Patricią Kaas" i TVP2 "Spotkanie z Georges'em Moustakim". Współpracował z Polskim Radiem Bis ("Bulwar Piosenki Francuskiej"). Był inicjatorem i dyrektorem festiwalu "Augustowskie Noce Z Balladą" (1996-97) oraz "Balladowe Nocki Nad Neckiem" (1999-2001).

Jest autorem koncepcji i dyrektorem reaktywowanego w 1997 r. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej - OPPA (od 2006 roku o nazwie Międzynarodowy Festiwal Bardów), w którego ramach zorganizował recitale Paolo Contego (1997), Georges'a Moustakiego (1998) i Lluisa Llacha (1999). W 2000 r. był członkiem komisji artystycznej, scenarzystą i reżyserem koncertu "Debiuty" 37. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od czerwca 2000 do maja 2012 był członkiem Zarządu Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR (w tym w latach 2004-2008 wiceprezesem, 2008-2009 sekretarzem generalnym). W 2004 i 2005 r. był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "MALWY", w lipcu 2005 r. jurorem i gościem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Słowiański Bazar w Witebsku". Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Organizatorów Festiwali "FIDOF". Od 2010 r. jest członkiem Rady Związku Zawodowego Twórców Kultury.

Kontynuuje działalność artystyczną jako autor, kompozytor i pieśniarz wykonując recitale autorskie i koncerty piosenki francuskiej. W listopadzie 2013 wydał swoją trzecią płytę autorską pt. "Od słowa do słowa" (wyd. SLM Ballada). Przygotowuje płytę z piosenkami autorskimi w języku francuskim.

Dyskografia:

„Obłoki” CD i MC – 1996 (Warner Music Poland)

„Rozmnażanie zer” CD – 2002 (SLM Ballada & Polskie Radio SA)

„Od słowa do słowa” CD – 2013 (SLM Ballada)

Na oficjalnej stronie internetowej www.piotrbakal.com znajdą Państwo bogaty zbiór informacji dotyczących jego działalności artystycznej i organizatorskiej, w tym wiele po raz pierwszy publikowanych archiwaliów. Bezpośrednio na stronie można posłuchać w całości kilkudziesięciu piosenek w wykonaniu Piotra Bakala - zarówno z czasów współczesnych jak i z lat 1983 i 1984, obejrzeć zarejestrowane materiały video z udziałem artysty oraz bogatą galerię zdjęć.

 

Piotrowi Bakalowi towarzyszyć będzie akordeonista Mateusz Chmielewski.